Vše o Android Auto | OK Google povely, aplikace, podpora

                   

Android Auto v ČR oficiálně není, přesto se dá pohodlně používat. Česky rozumí velmi dobře, stačí se naučit, jak s ním komunikovat.

Android Auto je stále oblíbenější aplikace, která řidičům zjednodušuje ovládání telefonu po dobu jízdy. Kromě zjednodušeného ovládacího rozhraní umí také hlasové povely. Díky tomu se můžete soustředit na cestu a nechat ruce na volantu, zatímco do navigace řeknete svůj cíl cesty, nadiktujete zprávu, nebo si necháte přehrát hudbu. S Android Auto je propojeno několik dalších aplikací (například pro poslech hudby), abyste měli vše na pár klepnutí.

Android Auto v Google Play není, ale dá se stáhnout

Google prozatím nevydal Android Auto oficiálně pro Českou republiku, což je také důvod, proč ho nenajdete v Google Play. Paradoxně u něj však Google začal už v roce 2019 podporovat češtinu, včetně českého Google Assistenta. Pokud Android Auto do telefonu přesto chcete, můžete ho stáhnout z APK, což je ověřená stránka, na níž najdete bezpečné aplikace, které Google Play z různých důvodů nepodporuje.

Jak vám Android Auto usnadní řízení

Zjednodušit ovládání telefonu během řízení a zvýšit tím bezpečnost na silnicích. Právě to je cílem Android Auto, které je v podstat náhradou za mobily, které se nesmí během řízení používat. Podle některých řidičů je ovšem Android Auto velkým rozptýlením, a ruší při jízdě dokonce více než samotný telefon umístěný v držáku. Přesto, pokud si chcete Android Auto alespoň vyzkoušet, využijte jeho potenciál na maximum.

Jakmile připojíte mobilní telefon k palubní desce vozidla, budete mít k dispozici omezené, ovšem zcela dostačující, možnosti. Zřejmě nejpoužávanější je navigace Android Auto, kterou ale můžete používat také pouze na mobilu v případě, že vaše auto nepodporuje Android Auto. Velmi oblíbené jsou pak hudební aplikace, z nichž jsou ale porpojeny pouze některé. A nakonec v ČR stále ještě ve vývoji, ale přesto už dobře funkční, hlasové povely prostřednictvím Google Assistenta. Ano, umí česky, a to celkem obstojně.

Podporované aplikace pro Android Auto

V nabídce Android Auto je pouze omezené množství aplikací, což může někomu vadit – na druhou stranu jde ale hlavně o zjednodušení ovládání, ne o zobrazování stovek aplikací.

  • Navigace: Google Mapy, Waze
  • Hudební aplikace: Spotify, Hudba Play, Deezer, Pandora, Amazon Music, případna klasické rádio, Anhor (od Spotify)
  • Audioknihy: Knihy Google Play, Audiobooks.com
  • Chatovací aplikace: Messenger, WhatsApp, Hangouts, Skype, Telegram, WeChat

To jsou pouze nejpoužívanější. Desítky dalších aplikací pro Android Auto najdete přímo v obchodě Google Play (seznam). Nové stále přibývají, vždy se ale jedná o obdobu výše uvedených. V nabídce mají asi největší zastoupení podcastové aplikace, případně jiné k přehrávání multimédií.

OK Google povely – jak Android Auto umí česky

Hlasové povely vám usnadní ovládání v rozhraní Android Auto opravdu hodně – musíte ovšem vědět, jaké povely asistent chápe, a které mu naopak nic neříkají. Základem jsou jednoduché věty a správná výslovnost. Nemusíte se nějak zvlášť omezovat, mluvit lze zcela přirozeně. Google Assistant se ale stále učí, proto zatím 100% rozumí pouze kratším větám.

Každý povel musíte vždy začínat frází „OK Google“, případně „Hey Google“, obvykle ale funguje první varianta. Následně můžete pokládat dotazy a dávat rozkazy jako:

  • Najdi mi nejbližší restauraci
  • Kdy má narozeniny Jaromír Jágr?
  • Kolik bude dneska stupňů?
  • Naviguj do 02 arény.

A spoustu dalších. Možnosti Google Assistenta v Android Auto jsou v podstatě neomezené a rozumí velmi dobře. Nepovede s vámi ovšem plynulou konverzaci, pořád je to asistent. Jeho vyhledávání je opravdu rychlé a hodnotné, telefon v podstatě nemusíte brát do ruky.

Jaká verze Android je pro Android Auto potřeba

Google přizpůsobil Android Auto i pro relativně staré telefony. Potřebovat budete Android 6.0 nebo novější – někdy sice poslouží i Androud 5.0, ale aplikace nemusí fungovat úplně dobře. Co se týče vozů, podporuje Android Auto zhruba 500 aut (seznam), které jsou uvedeny v seznamu – řazení je abecední dle značky, v níž najdete model vozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Červená řepa podpoří zdraví srdce, jater, ledvin i střev
DámskýDeník.cz
„Spletla jsem si osamělost s láskou. Zbytečně jsem se zapletla do manželství,“ říká nešťastná žena
Události247.cz
Inspekce našla v supermarketu Albert myší trus a kontaminované potraviny
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel