Aktualizace iPhone (iOS) přes data, Wi-Fi nebo iTunes?

                   

Aktualizace iOS přináší nové funkce, bezpečnostní vylepšení a zrychluje celkový chodý iPhonu. Provést ji můžete přes počítač nebo bezdrátově.

Někteří uživatelé nové verze systému odmítají, i když obsahují bezpečnostní záplaty, zrychlují iPhone a přináší funkce, které ovládání mobilu zefektivní. Apple navíc v poslední době systém uživatelsky zpříjemnil natolik, že prakticky není důvod aktualizace iOS odmítat. Ty lze provést přes iTunes pomocí PC nebo bezdrátově před Wi-Fi, případně také mobilní data. Jak postupovat a který způsob aktualizace iPhonu zvolit?

Je lepší aktualizovat iPhone přes PC nebo Wi-Fi?

Většina uživatelů volí pohodlnější způsob, kterým je aktualizace iPhonu přes Wi-Fi. Jednoduše ji odsouhlasí, když zrovna sedí v práci, nebo ji nechají provést v průběhu noci, kdy Apple mobil nepoužívají. Tato cesta má ovšem stále svá úskalí, pokud vám kolísá připojení k Wi-Fi, nebo ji nemáte dostatečně zabezpečenou.

Mohlo by se tak stát, že vám někdo přes router nebi Wi-Fi síť ukradne data (i když se to stává opravdu minimálně), nebo dojde k neúplnému stažení iOS aktualizace. Ta se skládá například ze 150 souborů, z nichž bude jeden chybět nebo bude nekompletní, protože došlo k přerušení spojení s „wifinou“. Na počítači tato rizika odpadají, iTunes totiž aktualizaci vždy nejdříve zkontroluje.

Aktualizace iOS přes Wi-Fi

Aktualizace iOS přes Wi-Fi je rychlý a pohodlný způsob, jak získat nejnovější verzi operačního systému na iPhonu. Jakmile vyjde, mobilní telefon ji zobrazí jako doporučenou k instalaci (ale tu lze odložit na později), kterou když odsouhlasíte, začne se nová aktualizace iOS stahovat. Poté stačí klepnout na „Instalovat“, čímž dojde k restartování iPhonu a její následné aplikaci. Pokud jste delší dobu nestahovali nový systém, provedete to následovně:

 1. Otevřete si systémové nastavení mobilu
 2. Klepněte na kartu „Obecné“
 3. Následně na „Aktualizace softwaru“
 4. Níže zvolte „Stáhnout a nainstalovat“
 5. Potvrďte akci zadáním kódu

Aktualizace iOS přes mobilní data

Aktualizace iOS přes mobilní data má v podstatě stejný postup jako u Wi-Fi, nedoporučuje se však z důvodu velikosti a rychlosti. Stahování může totiž trvat klidně hodinu i déle v závislosti na vašem připojení. Velikostně se navíc pohybují v řádech gigabitů, například iOS 12 měl více než 4 GB, což by v případě stahování přes mobilní data vyčerpalo značnou část limitu.

Aktualizace iOS přes iTunes v PC

Aktualizace iOS přes iTunes v PC nabízí nejbezpečnější způsob, jak si stáhnout novou verzi systému. V tomto případě je aktualizace nejdříve stažena a zkontrolována oficiálním programem, který ji teprve poté nainstaluje. Navíc máte jistotu, že bude nová verze kompletní, i kdyby došlo v průběhu k přerušení stahování.

 1. Připojte iPhone přes lightning kabel k PC
 2. Spusťte program iTunes
 3. Vlevo nahoře vyberte svůj telefon
 4. Z nabídky zvolte „Ověřit aktualizace“
 5. Následně potvrďte „Stáhnout a aktualizovat“

Program iTunes vás možná vyzve k zadání kódu, kterým odemykáte obrazovku. Je to z důvodu bezpečnosti a ověření, že chcete Apple telefon skutečně aktualizovat vy. Nemusíte se bát, že byste přišli o data, ta zůstanou bezpečně uložena v telefonu. Jednou za čas je nicméně dobré provést zálohu iPhonu a v případě potřeby ho obnovit.

Aktualizace iOS aplikací přes mobilní data

Aktualizace iOS aplikací přes mobilní data je řešením, pokud jste například na cestách a nemáte připojení k Wi-Fi, nebo se ani nechcete z bezpečnostních důvodů připojovat k veřejné síti. Od iOS 12 je tak možné stahovat aktualizace her i dalších aplikací přes mobilní data do velikosti 150 MB a od iOS 13 do velikosti 200 MB. Je však nutné tuto možnost aktivovat, primárně ji iPhone blokuje, abyste o data nepřicházeli:

 1. Otevřete systémové nastavení iPhonu
 2. Klepněte na záložku „iTunes a App Store“
 3. V sekci Mobilní data zvolte „Stahování aplikací“
 4. Vyberte, kdy se má nový verze iOS stahovat

Z nabídky můžete zvolit, kdy se mají aktualizace aplikací iOS stahovat přes mobilní data. Zvolíte-li „Povolit vždy„, nebude se vás iPhone na nic ptát a stáhne jakkoliv velkou verzi. Jestliže vyberete „Nad 200 MB„, paradoxně se budou přes mobilní data stahovat pouze iOS aktualizace do 200 MB, tedy např. 156MB verze. A nakonec je možnost „Vždy se zeptat„, takže vám dá mobil od Apple pokaždé možnost stahování odsouhlasit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Červená řepa podpoří zdraví srdce, jater, ledvin i střev
DámskýDeník.cz
„Spletla jsem si osamělost s láskou. Zbytečně jsem se zapletla do manželství,“ říká nešťastná žena
Události247.cz
Inspekce našla v supermarketu Albert myší trus a kontaminované potraviny
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel