Jak restartovat router Wi-Fi a jak ho resetovat

                   

Restartování routeru může vyřešit mnohé potíže s Wi-Fi sítí, včetně jejích výpadků. Jak ho provést a zachovat nastavení?

Naprostá většina routerů nemá žádné tlačítko pro zapnutí a vypnutí, ani přímé restartování. Obvykle v zadní části se sice nachází miniaturní „ďoura“, ta ovšem slouží k resetu, který by vymazal veškeré nastavení sítě a bylo by nutné ji znovu nastavit. Tomu je dobré předejít a navíc to při prvních komplikacích s Wi-Fi ani není potřeba.

Jak restartovat router dvěma způsoby

Ačkoliv většina routerů dnes žádné tlačítko nemá, i některých modelů se vyskytuje; zejména i starších. V takovém případě:

  1. Vypněte router stisknutím
  2. Počkejte asi 10 – 15 vteřin
  3. Opět router tlačítkem zapněte

Pakliže na vašem Wi-Fi routeru žádné tlačítko není, postupujte následovně:

  1. Vytáhněte napájení ze zásuvky
  2. Vyčkejte zhruba 10 – 15 sekund
  3. Poté router opět zapojte do elektřiny

Ať jste zvolil první nebo druhý způsob, dejte tomu zhruba minutu až dvě, než router opět naběhne a Wi-Fi síť bude plně funkční. Obvykle to je rychlejší, někdy však nastanou komplikace, kvůli nimž trvá navázání spojení déle.

Jak resetovat router během chvíle

Máte-li problémy se sítí a nedaří se je odstranit, případně se vám někdo naboural do Wi-Fi, můžete router resetovat a znovu nastavit. To provedete následovně:

  1. V zadní části najděte mini dírku (obvykle je uvnitř růžová); některé routery mají i malé tlačítko
  2. Špendlíkem do ní píchněte (nebo stiskněte tlačítko)
  3. Router se restartuje a dojde k vymazání současného nastavení

Pozor, že resetem routeru dojde nejenom k vymazání nastavení, ale i existujících sítí. Ty je pak nutné znovu nastavit a zviditelnit, což uděláte v administraci routeru. Pokud jste zapomněli přihlašovací údaje, lze je znovu získat.

Kdy router restartovat (k čemu slouží restart)

Restart routeru je první pomocí, jak odstranit některé problémy s Wi-Fi sítí. Zpravidla se jedná o průběžné výpadky, pomalý internet, nebo neustálé odpojování. Pomoci může také v případě, kdy internet funguje přes síťový kabel, ale nikoliv bezdrátově.

Kdy router resetovat (k čemu slouží reset)

Reset routeru by měl sloužit až jako poslední možnost, jak odstranit potíže. Zpravidla se projevují pomalým, vypadajícím nebo zcela přerušeným spojením. Někdy se mohou tyto potíže projevit pouze na vybraném zařízení, například na telefonu, zatímco na PC vše běží v pořádku. Pokud však vyloučíte chybu v mobilu, možná s ním prostě router „odmítá komunikovat“.

Jelikož dodnes po resetu ke zpřetrhání veškerých vazeb na vaši Wi-Fi, zamezíte tím ve zneužití sítě (pokud k němu došlo s vy mu neumíte zamezit). Samozřejmě lze tento způsob použít i v případě, kdy chcete od Wi-Fi odpojit všechna zařízení, která k ní kdy měla přístup.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Červená řepa podpoří zdraví srdce, jater, ledvin i střev
DámskýDeník.cz
„Spletla jsem si osamělost s láskou. Zbytečně jsem se zapletla do manželství,“ říká nešťastná žena
Události247.cz
Inspekce našla v supermarketu Albert myší trus a kontaminované potraviny
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel